PLASTİK / KAUÇUK

kaolin

Plastik

İnert kimyasal özelliği ve eşsiz boyut, şekil ve yapısı ile kaolin plastiklerde dolgu olarak sıkça kullanılır. Kaolin plastikte, düzgün yüzey elde etmeye yardımcı olur, vulkanizasyon esnasında çatlama ve çekmeleri azaltır, termal dayanıklılığı iyileştirir, darbe dayanımını, gerilme mukavemetini, kimyasal ve hava şartlarına karşı direnci arttırır, akış özelliklerin kontrolüne yardım eder.

Başta viniller ve polyesterler olmak üzere naylon, poliolefinler, kopolimerler, alçak yoğunluklu polietilen (LDPE) ve polipropilenler kaolinin en sık kullanıldığı plastiklerdir. Ayrıca PVC kablolarda ve PVC yer döşemelerinde yaygın olarak kullanılır. PVC kabloların elektrik direnci hidrofobik dolgular ile iyileştirilir. 1000°C de kalsine olmuş kaolin PVC nin elektrik direncini arttırmak için sıkça kullanılan bir dolgudur.

Kauçuk

Kaolin, kauçuk uygulamalarında kullanılan fonksiyonel bir dolgudur. İnce tanecikli kaolin, aşınma mukavemetinin önemli olduğu ayakkabı tabanı, araba ve bisiklet lastiği, konveyör bantlar gibi ürünlerde kullanılır. Kaolin, iyileştirilmemiş kauçukta katılaşmaya yardımcı olur, iyileştirilmiş kauçukta aşınma direncini, çekme, kopma ve yırtılma mukavemetlerini iyileştirir.

Scroll to Top